Evenimente

Sarbatoarea Sfintilor Ardeleni - 21 octombrie 2015

Sfinții Ardeleni ne-au binecuvântat astăzi cu mari bucurii! PS Andrei, Episcop al Covasnei și Harghitei, însoțit de Pr. Prof. Ioan Ică Junior și părinții diaconi, au slujit Sf. Liturghie în Mănăstirea noastră. După Sf. Evanghelie, Pr. Diacon Ică a ținut un cuvânt de folos în care ne-a vorbit despre Sfinții Ardeleni și de rolul lor pe care l-au avut în mijlocul credincioșilor din Ardeal în cele mai grele momente istorice din Biserica Transilvăneană. Ne-a menționat și rolul pe care l-au avut soțiile și femeile ardelence în acea grea perioadă, rol pe care nu-l găsim scris în nici o carte de istorie. PS Andrei are o mare evlavie la Sfinții Ardeleni și ne-a ținut și Preasfinția Sa un cuvânt de folos în legătură cu viața Sfinților Visarion, Sofronie și Oprea.

Pentru rugăciunile Sfinților Ardeleni, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi!

Contact

Mănăstirea “Adormirea Maicii Domnului”
Maica Stareţă Stavrofora Miriam Oprea
Localitatea: Izvoru Muresului Jud. Harghita Cod 537356
Detalii și Formular de Contact
Atelier Pictură: 0742-224.590 (comenzi icoane şi croitorie)
Cazare:              0742-224.590
Vă rugăm să sunați între orele: 
09.00 - 12.20 și 14.00-16.30.
Vă rugăm să nu sunați în duminici și sărbători.

Copyright © 2010-2016 Mănăstirea "Adormirea Maicii Domnului" Izvoru Mureşului.
Toate drepturile rezervate. Webmaster: Bogdan Tinca